Wczesna diagnostyka boreliozy

Opublikowano 9 sierpnia 2023, 12:36

Jak co roku wraz z nadejściem wiosny, powraca temat odkleszczowego zakażenia bakteriami wywołującymi boreliozę.

Warto pamiętać, że obecnie kleszcze występują nie tylko w lasach i ich okolicach, ale w każdym dosyć wilgotnym środowisku z dostępem do żywicieli. Może być również park miejski, skwer, czy przydomowy ogród.

Co zrobić, żeby zminimalizować ryzyko ukąszenia podczas spaceru po lesie/parku? Przede wszystkim ubrać się odpowiednio:

Na spacer założyć długie spodnie, skarpetki, pełne buty, koszulkę z długim rękawem, a na głowę – czapkę. Można użyć również preparatów odstraszających te pajęczaki.

Po powrocie z lasu należy dokładnie obejrzeć całe ciało, w szczególności w okolica pach, pachwin i pępka. Jeśli znajdzie się kleszcz przyczepiony do skóry, należy go jak najszybciej usunąć. Najlepiej użyć do tego specjalnych przyrządów dostępnych w aptekach. 

Pomoc lekarza POZ

Jeśli na swojej skórze znajdziemy kleszcza i nie jesteśmy w stanie sami go usunąć, należy zwrócić się o pomoc do lekarza lub pielęgniarki POZ.

Ambulatoria i gabinety lekarzy POZ są wyposażone w podstawowe narzędzia pozwalające na usunięcie pasożyta i zdezynfekowanie śladu po ukąszeniu.

Usunięcie kleszcza jest możliwe również w ambulatoriach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Kleszcze są siedliskiem dla wielu patogenów, które przenoszą poprzez pokłucie. Patogeny te mogą powodować poważne choroby, np. Boreliozę   lub  Kleszczowe Zapalenie Mózgu (KZM). Kleszczowe zapalenie mózgu to groźna choroba wirusowa, na którą nie ma leku. Jedynym sposobem zabezpieczenia siebie i swoich bliskich jest profilaktyka, a najlepszą jej formą pozostaje obecnie szczepienie.

Szczepienia przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu

Przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu mogą się szczepić wszyscy dorośli oraz dzieci, które ukończyły 1 rok życia. 

Leczenie specjalistyczne

Jeśli po usunięciu kleszcza pojawią się niepokojące objawy, lekarz POZ może wystawić skierowanie do specjalisty, który podejmie diagnostykę np. w kierunku boreliozy (lekarze POZ nie mają uprawnień, aby wystawić skierowanie na takie badania). Najczęściej jest to lekarz chorób zakaźnych.