Profilaktyka otyłości
Zapobieganie otyłości zaczyna się już w młodym wieku i zgodnie z wynikami badań, karmienie piersią jest związane ze zmniejszonym ryzykiem otyłości u dzieci (dzieci długo karmione piersią, rzadziej są otyłe). Równie ważne jest także karmienie dzieci odpowiednimi wielkościowo porcjami. Według Amerykańskiej Akademii Pediatrii, małe dzieci nie potrzebują dużych ilości jedzenia. Od 1 do 3 roku życia każdy centymetr wzrostu dziecka, powinien odpowiadać około 40 kaloriom spożywanego pokarmu.
Warto także zachęcić dziecko do próbowania różnych owoców, warzyw od najmłodszych lat. Wraz z wiekiem rośnie prawdopodobieństwo, że włączy te zdrowe produkty do swojej diety. Oprócz tego dobrze by cała rodzina dbała o zdrowe nawyki żywieniowe. To także ułatwi dziecku dalsze przestrzeganie dobrych nawyków żywieniowych w miarę dorastania.
Kolejną istotną rzeczą w profilaktyce otyłości u najmłodszych jest zachęcanie do powolnego spożywania pokarmów i tylko wtedy, gdy jesteśmy naprawdę głodni. To ważne, ponieważ gdy jemy, a nie jesteśmy głodni to się przejadamy. Ten nadmiar paliwa w końcu zostaje zmagazynowany w postaci tkanki tłuszczowej i może prowadzić do otyłości. Dlatego też warto zachęcać dziecko do jedzenia tylko wtedy, gdy poczuje głód i do wolniejszego przeżuwania dla lepszego trawienia.