Fizjoterapia
Na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, Przychodnia Rodzinna Dom-Med. realizuje świadczenia zdrowotne w zakresie: FIZJOTERAPIA AMBULATORYJNA DOMOWA
Fizjoterapia ambulatoryjna w ramach NFZ
Fizjoterapia ambulatoryjna obejmuje realizację zabiegów leczniczych w cyklu terapeutycznym 10 dni zabiegowych.
Skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne formie elektronicznej -skierowania) wystawia lekarz:
- pierwszego kontaktu
- lekarz specjalista
- lekarz w szpitalu
W ramach fizjoterapii ambulatoryjnej udzielane są: zabiegi fizjoterapeutyczne, dostosowane do stanu klinicznego pacjenta (kinezyterapia, elektroterapia, hydroterapia, ultradźwięki, światłolecznictwo, termoterapia,).
Fizjoterapia ambulatoryjnaskierowana jest do osób, u których występują problemy ze sprawnością ruchową, cierpią z powodu dysfunkcji i chorób układu ruchu, zarówno przewlekłych, jak i spowodowanych np. kontuzją czy urazem oraz do pacjentów, chcących zapobiegać postępowi schorzeń i powikłań z nimi związanych. Zgodnie z obecnymi standardami NFZ pacjentowi przysługuje w cyklu terapeutycznym do 10 dni zabiegowych, w tym nie więcej niż 5 zabiegów dziennie. Po zarejestrowaniu skierowania w naszej placówce, uzyskają Państwo przewidywany termin rozpoczęcia zabiegów. Zgodnie z zaplanowanym terminem ( dzień oraz godzina ), należy zgłosić się w naszej przychodni, odpowiednio przygotowanym czyli z zapewnieniem wygodnego ubioru/bielizny oraz rzeczy osobistych ( ręcznik, obuwie zamienne). Na wizytę należy zabrać ze sobą aktualną dokumentację medyczną. Po przybyciu na wizytę, fizjoterapeuta przeprowadzi wizytę fizjoterapeutyczną i zakwalifikuje pacjenta do odpowiednich zabiegów. Rehabilitacja ambulatoryjna w naszej placówce prowadzona jest w dniach od poniedziałku do piątku. Po zrealizowanych zabiegach w ramach limitu NFZ , możliwa jest kontynuacja dodatkowych świadczeń w ramach oferty komercyjnej, zgodnie z obowiązującym cennikiem w naszej placówce. (link).
Fizjoterapia domowa
W ramach posiadanej przez naszą Przychodnię Umowy z NFZ, mieszkańcy powiatu opoczyńskiego mogą korzystać z rehabilitacji domowej. Podstawą do uzyskania skierowania pacjenta na nieodpłatną rehabilitacje w domu w ramach NFZ jest stwierdzenie u pacjenta braku możliwości samodzielnego poruszania się, a więc niemożności stawienia się w placówce leczniczej. Czas trwania rehabilitacji zależny jest od oceny stanu zdrowia, potrzeb rehabilitacyjnych oraz indywidualnych uwarunkowań pacjenta i wynosi maksymalnie do 80 dni zabiegowych w ciągu roku. Kompleksowa ocena potrzeb pacjenta w zakresie usprawniania domowego oraz określenie planu zabiegów przeprowadzane jest przez fizjoterapeutę podczas pierwszej wizyty w domu pacjenta ( wizyta fizjoterapeutyczna).
W celu skorzystania ze świadczenia konieczne jest skierowanie na zabiegi rehabilitacji domowej ( od lekarza specjalisty w ramach NFZ lub lekarza POZ). Po zarejestrowaniu skierowania w naszej Przychodni, pacjent zostaje zapisany do kolejki ( ustalamy wstępny termin świadczenia) a następnie fizjoterapeuta skontaktuje się z pacjentem na kilka dni przed rozpoczęciem planowanych zabiegów.
Jeżeli pacjent posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności należy poinformować o tym fakcie podczas zapisu na rehabilitację. Nie można odbywać fizjoterapii / rehabilitacji w dwóch różnych przychodniach, niezależnie od zakresu, czyli w ramach fizjoterapii ambulatoryjnej, domowej czy oddziału dziennego, ani tez korzystać równolegle ze świadczeń hospicjum domowego.